Sınavlarda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm faydalı olacaktır.

 1. Soru kökünün tamamını dikkatlice okuyun.Ezbere davranmayın.
 2. Soruları bir bütün olarak algılayabileceğiniz hızda okuyun.Aksi taktirde sorunun ne istediğini anlamakta zorlanırsınız veya soruyu birkaç kez okumak zorunda kalırsınız.
 3. Deneme sınavlarını eksik ve güçlü yönlerinizi tespit etmek için fırsat olarak görün.Sınav sonrasında çözemediğiniz soruların cevabını mutlaka öğrenin.Böylece bir daha aynı hatayı yapmazsınz.
 4. Soruyu anlamak çözümün %50’sidir.Soruyu anlamadan çözmeye başlamayın.
 5. Cevapları optik forma tek tek kodlayın.Kodlama sırasında kaydırma riskini azaltmak için soru numarasını ve seçeneğiniiçinizdn tekrar edin.
 6. Sözel testteki sorularda;bütün seçenekleri okuduktan sonradoğru şıkkı işaretleyin.Bazen doğru cevap değil en doğru cevap sorulur.Bu durumda doğruların hepsi değerlendirildikten sonra cevaplanmalıdır.
 7. Bütün seçenekler okunduktan sonra,yanlışolanlarıeleyerek doğru cevaba ulaşmamız vakit kazandırır.
 8. Eğer sayısal bir test sorusunun çözümünü uzun yoldan yapmışsanızmutlaka üzzerinden tekrar geçip sağlamasını yapmalısınız.
 9. Paragraf sorularınd önce soru köküne göz atmanız,paragrafı okurken çözüme daha kısa sürede ulaşmanızı sağlar.Sorunun içeriğine göre cevap verin.Kendi yorum ve düşüncelerinizden etkilenmeyerek soruyu kendi içinde değerlendirin.
 10. Sınavı çözmeye bilginize en çok güvendiğiniz alan dersinden başlayın.
 11. 1 soruya 1 dakika süre ayırmanız gerektiğini unutmayın.Sorularla inatlaşırsanız sonlarda yer alan yapabileceğiniz sorulara zamanınız yetmez.
 12. Test içerisindeki soruların zorluk düzeyleri birbirinden farklıdır.Ancak kazandırdıkları puan aynıdır.
 13. Zor sorulara fazla puan verilmez.
 14. Testin %70’ini oluşturan ‘kolay’ ve ‘normal’ zorluktaki soruları çözebilirsiniz.
 15. Bir testteki ‘çok kolay’,’kolay’ ve ‘normal’ ölçekteki soruları 1.turda çzerek diğerlerini 2.tura bırakmaya ‘Turlama’ tekniği denir.Sınavlarda bu tekniği kullanmak başaı oranınızı önemli ölçüde yükseltir.
 16. İlk turda,çözebileceğiniz maksimum soruyu doğru çözmeye çalışın.
 17. Okuduğunuzda daha çok zaman alacağını ve zor olduğunu düşündüğünüz soruların yanına işaret koyun.Zamanınız kalırsa,bu sorulara geri dönerek çözmeye çalışın.
 18. Bir sonraki soruya geçtiğinizde hala önceki çözemediğiniz soruyu düşünmeyinSorularda oyalanmadığınız için zamanınız kalacaktır.Bunu düşünerek kendinizi rahatlatın.
 19. Soruların yapısı,kolaylık ve zorluğu ile ilgili içinizden yorum yapıp çözerken,önyargılı ve aceleci davranmayın.
 20. Uzun pragraf soruları ilk başta ürkütücü gelsede yanıta ulaşmak kolay olbilir.Bu yüzden uzun soruları atlamadan mutlaka bir kez okuyun.
 21. Sınav sırasında soruyu çözemediğinizi hissedip moraliniz bozulursa,kalemi bırakıp kendiniz için olumlu,güzel birşey düşünün.Sonra teste dönün.
 22. Çözüme ulaşamadığınız soruyu boş bırakın.Boşların netleri azaltmadığını unutmayın.
 23. Sınavdan erken çıkmayın,süreyi verimli şekilde sonuna kadar kullanın.
 24. Sınav sonrasında çözemediğiniz soruların cevabını mutlaka öğrenin.
 25. Sınavda testleri hangi sırayla çözeceğinizi ve her birine ne kadar süre ayıracağınızı deneyerek belirleyin.Böylece sınavda sizin için ideal zamanlamayı uygulamaya alışırsınız.
 26. Evde süre tutarak soru çözme alıştırmaları yapın.Zaman sınırlamasına alışın ve hızlanın.
 27. Sınava girmeden önce zamanınızı nasıl kullanacağınız konusunda planlama yapın.
 28. Test sınavlarından dşük puan aldığınızda neden lerini gerçekçi bir şekilde araştırın.
 29. Soruları bir bütün olarak algılyabieceğiniz bir hızda okuyun.Aksi taktirde sounun ne istediğini anlamakta zorlanırsınız veya soruyu birkaçkez okumak zorunda kalırsınız.
 30. Yanlış yanıtlanmış olan soruların üzerinde teker teker durarak,hangi konularda neden var olduklarını,hatalarınızın konu ve çalışma eksikliğinden mi,soru pratiği eksikliğinden mi,yoksa dikkatsizlikten mi kaynaklandığını beirleyin.

Kaynak: Uğur Hazırlık Liseleri Rehberlik Servisi

Bir yorum

 1. Hocam sizin gibi eğitimciler olmasa biz ne yapardık
  (bkz:Şenol hoca(mat.),Mustafa Tekinay Hoca(fizik) ve siz ayrıca daha birçok öğretmen var gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz.Fazlasıyla minnettarız 😀

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*