BAŞARILI OLMAK

Bu mesele biraz neyi başarmak istediğimize bağlı.

Veya başarıdan ne anladığımızaBazılarımıza göre başarmak, lise mezunu olmak olduğu gibi; bazılarımıza göre, istediğimiz üniversiteyi kazanmak; bazılarımıza göre de, YGS veya LYS’ de Türkiye geneli derece yapmak olabilir.Hepimizin yaratılışı farklı. Hepimiz farklı zeka düzeylerine sahibiz. Hepimizin kendimize göre farklı kabiliyetleri var…İşte, başarılı olmak, bizde var olanlara, yeni bir şeyler katmak demektir.

Eğer benden derslerimde başarılı olmam isteniyorsa;

1- ÖNHAZIRLIK: Mutlaka tüm derslerime, o dersi anlamam ölçüsünde, zaman ayırarak, ön hazırlık yapmalıyım. Ön hazırlık yapmak için illa okuduğunda o konuyu anlamam gerekmez. Yarın eğer kimya konusundan formül yazma konusunu işleyeceksem, o konuyu okumadan okula gitmemeliyim.

2-DERSE KATILIM: Derse katılım önemlidir. Buna dersi derste öğrenme diyoruz. Dersi dinlemeyen, dinlediği halde anlamayan, anlamadığı halde soru sormayan öğrencilerin o derste başarılı olmaları mümkün değildir. Yani bildiklerine yeni şeyler katmaları mümkün değildir. Ayrıca derse katılmakla bildiklerimizi pekiştirmenin yanında, bilgi dağarcığımıza yeni şeyler de katmamız mümkün olacaktır.

3-NOT TUTMA: İnsanlar unutmaya meyillidir. Derste öğrendiğimiz bilgilerin çoğunu daha ders bitmeden unuttuğumuzu biliyorsunuz. Ve  “insanların en iyi anladıkları not, kendi yazdıkları notlardır”. Bunun sebebi insanlar kendi notlarını okurken, fikren o dersin anladığı yere gider ve öğretmenini tekrar dinliyor gibi olur…  Not alınırken, insanlar ikinci defa dinlemiş gibi konuyu tekrar ederler.

4-TEKRAR:

Bilgiler tekrarla pekişir. Unutulması zorlaşır. Unutulanlar tekrar hatırlanmış olu. Bu sebeple tekrar, hem de sık sık tekrar önemlidir. Yarın ödevim yok bu akşam şöyle bir eğleneyim diyenler için en önemli ödev tekrar olmalıdır. Sadece sınav akşamları tekrar yapmak, dağarcığımıza çok şey katmaz.

5-SINIRSIZ TEST: Testler o konuyu anlayıp anlamamanın aynasıdır. Konuyu anladığını iddia eden her arkadaş kendine belli sürede testle uygulamalı ve sonuçları değerlendirmelidir. Bu işlemi sık sık yaparsa tekrar gibi olur bilgileri silinmez. Doğru yapılan sorular için kendini kutla.Fakat yanlışların nedenini araştır.Araştır ki neyi eksik bildiğin ortaya çıksın. Tamamlamazsan karşına çıktığı her sınavda yanlış tekrarlanır. İyi bilen arkadaşına, okul öğretmenine, kurs öğretmenine, veya etüt öğretmenine sor ve öğren. Belki de yanlışlığın nedeni tekniktir.

6-BİLENE MÜRECAT: Herkes her konuyu anlamamış olabilir. Ama özellikle fen derslerinde, konular bir birine bağımlıdır. Bir konudaki eksiklik, diğer konularda açı büyüterek artar.   Bu sebeple eksik bırakmamak lazım. Bunun için o konuyu iyi bilen birisine mutlaka müracaat etmek gerekiyor. Bu bir arkadaşımız olduğu gibi, o dersin öğretmeni, hatta özel hoca bile olur. Önemli olan eksik bırakmamak.

7-KENDİMİZİ ÖDÜLLENDİRMEK: İnsanlar ödüllendirildikçe heyecanlanır, daha büyük başarılara yelken açar. Bu ödüller de kişiden kişiye değişir. Ancak, bu ödülün ne olacağını herkes daha iyi bilir. Bazılarımız için başarısını ailesine anlatmak, bazılarımız için, başarılarımızı önümüze gelene anlatmak, bazılarımız için kendimize güzel bir kravat almak…

8-ASLA VAZ GEÇME: Başarısızlık diye bir şey yoktur. Diğer insanların gerisinde kaldım diye asla vazgeçme. Bu kadar çalıştıktan sonra mutlaka bir önceki durumuna göre biraz öndesin. Devam et ve asla vazgeçme…

WWW.RAMAZANKAYA.COM.TR sitesinden alınmıştır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*